Türkiye XC Rekoru Kırıldı

yamaçrekor
Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübünün (MAHAVK) misafiri olarak 29 haziran pazar günü çeşitli illerden Kahramanmaraş’a gelen 9 pilot ve bölge pilotları  Türkiye rekoru kırarak Kahramanmaraş’ın adını dünyaya duyurdular.

Kahramanmaraş Narlı Kardelen Tepesi Yamaç Paraşütü pistinden kalkış yapan 16 pilottan 9’u inanılması güç bir rekora imza atarak Mardin Kızıltepe’ye uçarak gittiler ve arka arkaya Türkiye rekoru kırdılar. Daha önce 259 km olan Türkiye Rekoru Albatros Sportif Havacılık Kulübü pilotu Hakan Akçalar tarafından 7 saat 7 dakikada 343,5 km uçularak kırıldı. Yine aynı kulüpten Basat Okay 334 km, Uçari Sportif Havacılık pilotu Muharrem Kılıç  327 km uçuş gerçekleştirdiler.2693b023ec3365a977fa3c703f221e81 Türkiye XC Rekoru Kırıldı

Ayrıca ODTÜ Havacılık ve  Albatros Havacılık pilotlarından Derviş Mahmutlar, Gökhan Çağlayan, Yunus Nedim Mehel, Umut Yetiştiren, Volkan Gümüşkaya ve Dora Göksal 300 km yi geçerek inanılması güç bir rekora imza attılar.
Kahramanmaraş’tan Türkiye Rekoru kırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren MAHAVK başkanı Mahmut Hopur “bu başarının 2 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucu olduğunu” söyledi.  Hopur şöyle dedi:
“Yaklaşık 2 yıldır Muharrem Kılıç hocamla bu bölge hakkında çalışma yapıyoruz.  Muharrem Kılıç bana sen buradan mesafe uçuşu çıkarırsan tüm Türkiye pilotları buraya gelir, burası Türkiye rekorunun kırılacağı yer dedi. Ben de geçen yıl 90 km bu yıl da 135 km uçuş gerçekleştirerek Şanlıurfa’ya gittim ve dikkatleri buraya çektik. Hafta içi hava tahminlerine bakıp Muharrem hocamı aradım ve davet ettim. O da pilot arkadaşlara haber etti ve geldiler. Bundan sonra her hafta şehrimize tüm Türkiye’den ve dünyadan yamaç paraşütü pilotları gelecektir. Önümüzdeki yıl Kahramanmaraş’ta yarışmalar düzenlemeyi düşünüyoruz. Artık iddia edebilirim ki Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin en iyi mesafe pistine sahip ve artık bir yamaç paraşütü şehri. Şehrimizi tanıtmamızı sağlayan buraya kadar gelip uçan pilotlara, kulübümüz pilotlarına ve Gaziantep Sportif Havacılık Kulübüne (GASHAK) teşekkürlerimi sunarım.”
 
“Dünya Rekorunun 450 km olduğunu” söyleyen Hopur “bundan sonraki dönemde paraşütçülerin dünya rekoru kırmak için Kahramanmaraş’a geleceklerini ve Kahramanmaraş’ın paraşüt merkezi haline geleceğini” söyledi.